Sana: sinf: mavzu: alisher navoiyning asarlarida tarbiya va insonparvarlik masalalari



tải về 0.95 Mb.
trang1/4
Chuyển đổi dữ liệu08.04.2024
Kích0.95 Mb.
#57101
  1   2   3   4
ALISHER NAVOIYNING dars ishlanma
1-50 феъллар

SANA: ______________
SINF:
MAVZU: ALISHER NAVOIYNING ASARLARIDA TARBIYA VA INSONPARVARLIK MASALALARI.

Alisher Navoiy tengi yo‘q kishi erdi. Turkiy til bila she’r
aytupturlar, hech kim oncha ko‘p va xo‘b aytqon emas.
(Bobur “Boburnoma”dan)
Darsning maqsadi:
ta`limiy maqsad: o`quvchilar ongida buyuk bobokalonimizning hayoti va ijodi haqidagi fikrlarni kengaytirish, Navoiy lirikasi haqida keng ma`lumot berish, quyi sinflarda ushbu mavzu bo’yicha olingan bilimlarni mustahkamlash;
tarbiyaviy maqsad: o`quvchilar ongida umuminsoniy qadriyatlarni shakllantirish, Navoiyga bo`lgan hurmat-ehtiromni oshirish, ajdodlar xotirasi muqaddas tuyg`usi ekanini singdirish, yuksak ma’naviyatlilik tarbiyasini berish;
Rivojlantiruvchi maqsad: millat oldidagi shaxsiy mas`ullik fazilatlarini shakllantirish va rivojlantirish.
Darsning uslubi: “Klaster”, “Aqliy hujum”, “Zinama-zina”, “Klaster”, “Blis –savol”, Klouz – test
Darsning turi: Yangi bilim beruvchi.
Darsning jihozi: A. Jomiy, Lutfiy va A. Navoiy surati, uning hayoti va ijodiga doir rasmlar to`plami, buklet, “Xamsa” asari, boshqa asarlaridan namunalar,
DTS talabi: Adabiy til normalariga rioya qilish, Navoiy asarlarining lug’atini o’rganish. Navoiy haqidagi ma’lumotlarni batafsil egallash
DARSNING BLOK-CHIZMASI



Dars bosqichlari

Vaqti

1.

Tashkiliy qism (salomlashish, davomat, guruhlarga bo`linish)

5 daqiqa

2.

Aqliy hujum

3 daqiqa

3.

O`tgan mavzuni so`rash

5 daqiqa

4.

Yangi mavzuni o`tish uchun guruhlarda ishlashni tashkil etish.

20 daqiqa

5.

Guruh ishlarining taqdimoti

5 daqiqa

6.

Guruhlarni baholash va rag`batlantirish

5 daqiqa

7.

Uyga topshiriqlar berish

2 daqiqa

Dars rejasi:

    1. Salomlashish

    2. Dars shiori.

    3. Davomat.

    4. Guruhlarning: “Nazm” va “Navo” taqdimoti

    5. Navoiy “Klaster” to’ldirish

    6. Blis – savol (5 tadan)

    7. “Zinama-zina” o’yini (nasriy asarlarga izoh)

    8. Dam olish daqiqasi Sahna ko’rinishi “Yosh Navoiy va Mavlono Lutfiy”

    9. Klouz – test (Navoiy – zamondoshlar xotirasida)

10.Tushunchlar tahlili (badiiy san’at turlari)
11.G’azal ifodali o’qish (vazni, bayt)
12. Yakunlash ( 4 devon fasllar yordamida)

tải về 0.95 Mb.

Chia sẻ với bạn bè của bạn:
  1   2   3   4




Cơ sở dữ liệu được bảo vệ bởi bản quyền ©hocday.com 2024
được sử dụng cho việc quản lý

    Quê hương