Mavzu: Sintaksis va punktuatsiya.
Darsning maqsadi:
Ta’limiy:
Sintaksis va punktuatsiya bo’limlari haqida ma’lumot beriladi.
Tarbiyaviy:
O’quvchilarga ma’naviy, axloqiy tarbiya beriladi.
Rivojlantiruvchi:
Mustaqil ishlash va mantiqiy fikrlash malakalari shakllantiriladi
Dars turi:
yangi tushuncha
va bilimlarni shakllantirish
.
Darsda foydalanilgan metodlar:
Og’zaki bayon, suhbat, “Venn diagrammasi” ,
“Tushunchalar tahlili” metodi.
Darsda foydalanilgan jihozlar:
Ona tili” darsligi, kadoskop, mavzuga oid
tarqatma materiallar.
Darsning rejasi:
1.Sintaksis haqida ma’lumot.
2.Gapda tinish belgilarining ahamiyati.
3. Tinish belgilarni o`zgartirish orqali yangi gaplar hosil qilish.
Darsning borishi.
I.
Tashkiliy qism:
a)
salomlashish;
b) davomatni aniqlash;
c) Uy vazifasini tekshirish
d) Yil fasllari bo’yicha guruhlarga ajralish
Bahor,yoz,kuz,qish.
II.
O’tilgan mavzu yuzasidan takrorlash.
“Tushunchalar tahlili” metodi asosida
“Bahor” guruhi tushuncha yozadi, “Kuz”
guruhi esa tushunchaning
mazmunini yoritadi.
“Yoz” guruhining tushunchasini “Qish” guruhi izohlaydi.
Talaffuzda: gap
– ohang
– ma’no
Yozuvda: gap
– tinish belgisi–
ma’no
IV. Mavzuni mustahkamlash.
56-mashq.Tinish belgisi bilan bog’liq holda gaplar ma’nosidagi farqni
tushuntiring.
Bu gaping yomon, bo’lmadi. Bu gaping yomon bo’lmadi.
58-mashq. Berilgan gaplarning ma’nosini tinish belgisini qo’yish bilan
o’zgartiring.
1. Sobir akam keldi. Sobir, akam keldi.
59-mashq. Gaplar tuzing, vergulni o’zgartirish orqali yangi gaplar hosil qiling.
Namuna:
Tashqariga chiqish mumkin emas, sovuq.
Tashqariga chiqish mumkin, emas sovuq.
Quyidagi savol va topshiriqlar bo’yicha kichik guruhlar a’zolari hamkorlikda
ishlaydilar va bir guruh a’zosi taqdimot o’tkazadi. “Bahor”, “Yoz”
guruhlaridan bir
a’zosi taqdimot o’tkazadi. “Kuz” va “Qish” guruhlari ularning javobini baholaydi.
1. Sintaksis nimani o’rganadi?
2. Punktuatsiya tilshunoslikning qanday bo’lmi?
Sintaksis
So’z birik-
masi, gap,
gap bo’laklari-
ni o’rganadi.
Tinish
belgilarining
to’g’ri
qo’llanishini
o’rganadi
Tilshunoslik
bo’limi
3. Sport, tinchlik, elchi so’zlarini bog’lab gap tuzing. Qanday
tinish belgilaridan
foydalanganingiz sababini ayting.
V.
Baholash.
O’quvchilar 5 ballik reyting tizim asosida ballanadi.
VI. Uyga vazifa 60-mashq.
“Saxiy kuz keldi” mavzusida kichik hikoya tuzing. Unda ishlatilgan tinish
belgilarini izohlang.